Web Page Maker, create your own web pages.

Erdemli Huzur Evi

Posted by:

DSCF1824 DSCF1815 DSCF1821 DSCF1811 DSCF1819 DSCF1807 DSCF1097 DSCF1098

Devamını Oku →
0

Sergilerimden Kareler

Posted by:

DSCF2232 DSCF0088 DSCF0090 DSCF0089 15042011481 15042011473 DSCF2233 DSCF2235

Devamını Oku →
0

ATÖLYE’DEN BİR KAÇ KARE

Posted by:

DSCF0891DSCF1789

 DSCF2174DSCF2168DSCF2158DSCF1800 DSCF1793 DSCF1792 DSCF1787

Devamını Oku →
0

Türk Çini Sanatı

Posted by:

Türk Çini Sanatı

Geleneksel Türk Sanatlarından olan çini, genellikle mimari yapıların, cami, köşk. saray, çeşme, türbe ve benzeri yapıların iç ve dış süslemelerinde kullanılmış bir seramik ürünüdür. Çinilerimiz tür olarak ikiye ayrılır.

1- Duvar çinileri, batılıları Tile-Art dedikleri bu türe eskilerimiz Kaşi demişlerdir.

2. Evani denilen bu tür tabak, vazo, kupa, kase, sürahi, bardak ve benzeri seramik ürünlerinden oluşmaktadır. Bu türe halen kullanma seramikleri demekteyiz.

Devamını Oku →

0

SELÇUKLU DÖNEMİNDE SERAMİK SANATI

Posted by:

 

Günlük işlerde kullanılan çeşitli toprak kaplara genel bir adla seramik ya da keramik denilir. Bu kaplar, öteki kullanım eşyaları gibi biçim ve süslemeleriyle birer sanat değeri taşıyabilir, dolayısıyla sanat tarihi araştırmalarına konu olur ve müzelerde seçkin bir yer alırlar. Yapılan kazı ve araştırmalar, hem İslam ülkelerinde hem Anadolu dışındaki Türk devletlerinde sanat değeri taşıyan seramik örneklerinin çok yaygın olduğunu ortaya koymuştur. Bu seramikler, yetkin formları kadar üstün bir teknik ve zevkle yapılmış süslemeleriyle de dikkati çekmektedirler.

Özellikle Abbasiler, Fatimiler, Samanoğulları, Karahanlılar ...

Devamını Oku →
0

OSMANLI SERAMİK SANATI

Posted by:

 

Osmanlılarda çini sanatı başlangıcından beri çeşitli tekniklerin uygulanması ile büyük bir aşama ve zenginlik göstermiştir. Bursa Yeşil Cami (1419-22) ve külliyesinin çini süslemeleri, ilk dönem Osmanlı sanatında çininin ulaştığı düzeyi sergiler. Bu yapıda kullanılmış olan “renkli sır” tekniğinde desenin konturları kırmızı hamur üzerine derin kazılarak ya da baskı ile basılmak suretiyle işlenir, sonra renkli sırlarla boyanarak fırınlanır. Bir başka şeklinde ise kırmızı hamurlu levha, beyaz bir astarla astarlandıktan sonra desenin konturları krom, mangan karışımı şekerli bir madde ile çizilir. Sonra ...

Devamını Oku →
0

TÜRK SERAMİK SANATI

Posted by:

TÜRK SERAMİK SANATI

 

Hammaddesi, toprak… Yaşamın sarp kayalar üstüne incecik yeşil parmaklarıyla tutunmasını sağlayan, ekinleri göverten, kutsal, doğurgan toprak. Bu kez dünyanın bereketini içinde saklamak, yere saçılıp israf edilmesini önlemek için suyla buluşuyor. Derken eli insan eline değiyor; kıvamınca yoğrulup biçimleniyor ekmek gibi. Ve ateşte pişiriliyor…

İnsanlık tarihini araştıran bilim dalları için topraktan yapılma çanak-çömlek gibi buluntular büyük önem taşıyor. Ellerin toprakla olan bu yoğurma-biçimlendirme serüveni, Anadolu’da, Cilalı Taş Dönemi’nde başlıyor. Tahılın beslenmede ağırlık kazanmasıyla insanoğlu sulu malzemesini koyabileceği çömleği, kap kacağı yaratıyor. Yaşam ...

Devamını Oku →
0

FİLOGRAFİ (ÇİVİ ÜZERİNE TEL SARMA)

Posted by:

FİLOGRAFİ (ÇİVİ ÜZERİNE TEL SARMA)

Filografi Sanatı Nedir?

Filografi ahşap bir zemin üzerine çakılmış çiviler arasından teller geçirilerek belli örgü teknikleri kullanılarak çeşitli desenler meydan getirilmesi sanatıdır. Bu sanat Orta Doğu’da doğmuş batıya ve uzak doğuya yayılmıştır. Ülkemizde pek tanımayan bu sanat, zorluğu, sabır gerektirmesi nedeni ile az uygulanmakta olup bütün dünyada unutulmak üzeredir.

Filografide, belli örgü teknikleri kullanılarak hat yazıları, simetrik desenler, amblemler, çiçekler ve çizgi film karakterleri panolar haline getirilebilmektedir.
Kullanılan Malzemeler

Sunta, bez, tel ya da naylon ip, ucu kıvrılmış tığ, çivi
Yapılışı

İlk Olarak Sunta ...

Devamını Oku →
0

Gazete Haberleri

Posted by:

Gazete Haberleri

Gazetelerimizden bazı haberlerimizi sizinle paylaşıyoruz

Devamını Oku →
0

Gazete Haberleri

Posted by:

Gazete Haberleri

Resim23 Resim20 Resim22 Resim21 Resim19 Resim17 Resim16Resim18

Devamını Oku →
0
Page 1 of 3 123
wholesale jerseys free shipping